Původ ingrediencí
sencha.jpg, 1,9kB
Čína - Sencha zelený čaj

Zelený čaj má v Číně dlouhou tradici. Vzhledem k tisíci letům zkušeností se vyvinula obrovská rozmanitost odrůd a různé chutě. Existuje také mnoho způsobů, jak připravit čaj. Čína má největší světové čajové plantáže, pochází odsud 75 procent světové produkce zeleného čaje. Zelený čaj je známý jako čínský národní nápoj, Číňané ho pijí při každé příležitosti. Čajové obřady pro uvítání hostů, na znamení přátelství a pohostinnosti jsou v Číně každodenní událostí. Pozitivní účinky zeleného čaje na lidské zdraví jsou v Číně známy již dlouhou dobu, což je důvodem, proč se od jeho objevu používá jako lék v čínské medicíně.

anonie.jpg, 2,2kB
Mexiko - Původ šťávy agáve

Agáve ovoce má již dlouho velký význam pro mexické domorodé národy. Všechny části rostliny jimi byly nějakým způsobem využity. Agáve šťáva byla například používána mayskými kmeny jak pro obřady, tak
i pro lékařské účely. Aztékové považovali tuto šťávu za krev bohů. V Mexiku dnes existuje více než 130 různých druhů agáve a najdete zde obdělávané velké plochy s touto rostlinou.

acai.jpg, 2,1kB
USA - Původ aronie

Archeologické nálezy vedou k domněnce, že aronie byla v prehistorických dobách používána jako léčivá rostlina původními obyvateli Severní Ameriky. To, že bobule přežily dobu ledovou a další extrémní podmínky prostředí, ukazuje jejich odolnost, která se odráží také v účincích rostliny. Aronie byla používána domorodými Američany po dlouhou dobu jako zimní krmivo a jako lékařský prostředek.
Se zničením původní americké kultury upadla do zapomnění, až byla nedávno znovu objevena a přivezena do Evropy. V Rusku byla v širokém užití od roku 1950.

agave.jpg, 1,6kB
Brazílie - Açaí

S více než 191 mil. obyvateli je Brazílie největší zemí Jižní Ameriky. Açai byl objeven domorodci v deštných lesích amazonské oblasti, která je největším územím deštného pralesa na světě. Rostlina byla používána jako léčivo po staletí, například při léčení tropických infekcí, k posílení imunitního systému a jako zdroj energie. Ostatní části palmy Açai byly využity také: listy sloužily jako stavební materiál pro střechy chatrčí a z vláken byly pleteny koše a rohože. Mezitím bylo ovoce objeveno dalšími obyvateli Brazílie a dnes je dobře známo jako základní potravina, kterou lze nalézt na speciálních trzích. Açai nápoj lze koupit na každé pláži. S rostoucím významem Açai roste také význam deštného pralesa - populace v Amazonii se pěstováním této bobule živí a tudíž zde nejsou káceny lesy, ve kterých je zjištěn výskyt rostliny.

zazvor.jpg, 2,0kB
Indie - Zázvor

S více než 1,2 miliardy obyvatel je Indie zemí s druhou největší světovou populací. Tato multietnická země, jenž hraničí s Himálaji na severu a s Indickým oceánem na jihu, má velice rozmanitou krajinu. Indie je země původu zázvoru a mimo Číny je jeho primární pěstitelskou oblastí. Zázvor se pěstuje v Indii přes 3000 let a je nezbytnou součástí místní kuchyně, kde se používá zejména pro kari. Dále se používá v indické medicíně po velmi dlouhou dobu jako lék. Jeho farmaceutické vlastnosti již byly popsány v indické literatuře a jeho název je odvozen ze Sanskrtu.